Skip to content Skip to footer

Fejlesztési ágazatvezető - IKR Agrár Kft.

Dr. Pecze Zsuzsanna

Fejlesztési ágazatvezető

IKR Agrár Kft.

M

Jelenleg az IKR Agrár Kft-nél dolgozom technológia fejlesztési ágazatvezetőként. Munkám során a precíziós gazdálkodási technológia fejlesztésén túl időm nagyobb részében a precíziós szaktanácsadási szolgáltatást irányítom több, mint húsz éve.

Doktori fokozatot a 2001. évben szereztem. Dolgozatom címe: A precíziós (helyspecifikus) növénytermesztés feltételrendszere.

A 2002. évben agrárinformatikus, térinformatikus szakmérnökként diplomáztam.

A doktori fokozat elnyerése után nyílt lehetőségem az IKR Zrt. technológia fejlesztési ágazatvezetői munkakör betöltésére.

Az egyetemi oktató munka után nagy kihívásnak éreztem ezen pozíció betöltésével járó feladatok ellátását.

Előadás:

A táblarészek képességének felmérésétől a stabil tervezhetőségig

Partnerünk előadást felvezető cikke

Abszolút hozamokra alapozott hatékonyságnövelést hoz az IKR rendszere

Az IKR Agrár Kft. fejlesztési ágazatvezetője, Dr. Pecze Zsuzsanna beszélt a részletekről.

Mivel lehetne növelni a hatékonyságot?

A kulcsszó az alkalmazkodás. A körülményekkel, a kihívásokkal együtt a gazdáknak is változniuk, változtatniuk kell az eredményes termelés érdekében. Több megoldás is van, amivel ezt megtehetik: az agrotechnika, a vetésforgó, az inputanyaghasználat is igazítható az igények és az elképzelések szerint. Az alap, hogy minél hatékonyabban használják a már meglévő technológiájukat, amihez a precíziós gazdálkodás nyújt jó lehetőségeket. Egyértelmű menekülési út a termelés csúcsra járatása, amivel jó minőséget és hozamot tűznek ki célul. Jól kell felmérni a művelt táblák termőképességét, aztán azokhoz az információkhoz kell igazítani a művelésüket. A hatékonyság záloga a jó zónameghatározás, a táblaszintű adatrendszer, valamint a tervezhetőség. Az alkalmazkodást nagyban támogatja a precíziós gazdálkodási szaktanácsadás.

Milyen adatokra van szükségük a gazdálkodóknak a precíziós gazdálkodási szaktanácsadáshoz? 

A talajtani és a hozamadatokra. Az előbbiek vizsgálata kötelező, viszont javasolt a bővített típus elvégzése a területeken a minél több információhoz. A korábbi évek hozamainak elemzésnél hozzávesszük az évjáratot, a lehordást és egyéb tényezőket is, amiből egy tervezhető termést számolunk. Akinek pedig nem állnak rendelkezésre jól kalibrált hozamadatok, annak segítünk visszamenőleg elkészíteni a számszerű hozamtérképeket, majd az adottságokat és a lehetőségeket elemezve alakítjuk ki a menedzsmentzónákat. A táblákon belüli különbségtétel biztosítja, hogy pontosan oda és annyit juttassunk ki a vetőmagból és az inputanyagokból, ahova és amennyit szükséges. Ez egészül ki a gazdálkodó helyismeretével és a tapasztalataival, így tudunk együtt a leghatékonyabban előrelépni. Ezzel pedig optimalizáljuk a kijuttatást és növeljük a termelés eredményességét.

Az IKR zónázási módszerének előnye, hogy a zónák potenciáljának meghatározása abszolút (t/ha) hozammérésen alapszik, a zónák pedig időben tartósak, nem kell évente újra zónázni

A végeredmény, hogy mérni tudjuk a precíziós szolgáltatás megtérülését. Mivel számszerűsíthető adatokkal dolgozunk, melyekből hozamot kapunk a végén, a zónákon belül is meg tudjuk nézni, hogyan változtak a mutatók. Hiszen végül minden gazda arra kíváncsi, milyenek a termelés megtérülési adatai.

A módszerünk kiemelkedő teljesítményű és ehhez mérhető a jövedelemnövelő képessége. A szolgáltatás lényeges előnye, hogy a hozammérős kombájnnal, vagy korábbi évekre helyesen kalibrált hozamtérképekkel nem rendelkező gazdálkodó is csatlakozni tud a szaktanácsadási programunkhoz.

Dr. Pecze Zsuzsanna

Fejlesztési ágazatvezető
IKR Agrár Kft.